Shenti

wiecej...

Użytkownicy
Elite Round okiem sędziego
Elite Round okiem sędziegoAkademia FC Pniewy nie była jedynym reprezentantem naszego kraju w Elite Round UEFA Futsal CUP. Jednym z sędziów turnieju w serbskim Kragujevac był Sebastian Stawicki (pisaliśmy o tym jakiś czas temu). Poniżej relacja z zawodów autorstwa Pana Sebastiana.

Turniej zorganizowany był z dbałością o każdy nawet najmniejszy szczegół. Każdy przedstawiciel organizatora miał przydzielone zadania, wiedział co do niego należy i jakie ma obowiązki. My jako sędziowie wiedzieliśmy (i oczywiście zobowiązani byliśmy przestrzegać) co do minuty czasu kiedy trzeba było sprawdzić obie drużyny, wyprowadzić na pole gry, przeprowadzić losowanie i oczywiście rozpocząć mecz. Inna sprawa, że to nic nowego. Wszystkie turnieje organizowane pod auspicjami UEFA / FIFA są przygotowane tak samo dobrze. Nad wszystkim czuwa delegat UEFA, który wychwytuje każdą odchyłkę od ustalonych zasad.

Sam turniej był niezwykle emocjonujący, ale nie mogło być inaczej skoro grały tak uznane europejskie drużyny jak Benfica Lizbona w składzie której występowali taki zawodnicy jak:  Diece, Arnaldo, Pedro Costa, Joel czy drużyna Time Lwów.  Było w nim sporo walki (chyba nikomu nie trzeba mówić co znaczy pojedynek pomiędzy drużynami reprezentującymi Chorwację i Serbię). Gra była dynamiczna no i oczywiście prowadzona na bardzo wysokim poziomie. Każda drużyna miała opracowane bardzo ciekawe rozwiązania dotyczące stałych fragmentów gry. Były karne, przedłużone rzuty karne, strzelona bramka na 2-1 na sekundę przez końcem meczu przez drużynę Benfica Lizbona. Obyło się jednak bez czerwonych kartek co zostało podkreślone przez delegata i obserwatora. Porównując poziom gry był on zdecydowanie wyższy od tego, który widzimy na co dzień w PLF. Oczywiście pamiętajmy, że Elite Round to bardzo wysoki szczebel europejskich pucharów i tam nie ma już przypadkowych drużyn. Tym większe słowa uznania dla drużyny Akademii FC.

Trochę teraz o kwestiach sędziowskich. Team UEFA (tak się potocznie nazywa sędziów, delegata i obserwatora podczas turnieju) reprezentowany był przez sędziów z Belgii, Białorusi, Słowenii i Polski. Obserwatorem był Grek delegatem natomiast Holender. Wymienialiśmy poglądy w kwestii nowych przepisów gry Futsal. To co mnie trochę zdziwiło to fakt, że w żadnym z krajów nie stosuje się najnowszych przepisów. Natomiast w rozgrywkach w Polsce wraz z ich początkiem część zmian w przepisach ma już zastosowanie (np. zasady odnoszące się do gry bramkarza). Kolejne zostaną wprowadzone wraz z początkiem rundy rewanżowej. Powyższe może mieć duże znaczenie w kontekście przyszłorocznych eliminacji drużyny narodowej Polski do finałów Euro 2012. Pokazuje to, że w tym aspekcie nie odstajemy do innych krajów Europejskich.

Chciałbym podkreślić, że wszelkie korzyści z mojego uczestnictwa w tym oraz w innych turniejach międzynarodowych, doświadczenie na nich zdobyte będę starał się przekazywać sędziom w Polsce tak aby systematycznie podnosił się poziom sędziowania, oraz by w przyszłości poza mną i Jackiem Ligienza reprezentowali Polskę w międzynarodowych rozgrywkach również inni sędziowie. Może tym co powiem wywołam burze wśród wielu przedstawicieli klubów ale naprawdę nie odstajemy poziomem sędziowania od innych krajów Europy i wcale nie dlatego, że jest on niski. Natomiast z pewnością w Polsce jest inna tolerancja i akceptacja sędziowskich pomyłek. Myślę jednak, że jest to temat na zupełnie inną rozmowę.

Kilka słów o czymś czym biją nas na głowę Serbowie. To kwestia organizacyjna. Podczas turnieju trybuny byłe prawie w każdym meczu pełne. Mecz finałowy – decydujący o awansie do Final Four – oglądało prawie 4,5 tyś głośno dopingujących kibiców. Transmisje TV przeprowadziły dwie telewizje, w tym jedna ogólnokrajowa. Każda z drużyn witana oraz żegnana była oklaskami (również drużyna z Chorwacji). W dzień po meczach pokazywano nam regionalne gazety z relacjami z turnieju.

To była ogromna promocja Futsalu a tego w tej chwili najbardziej brakuje w Polsce. Przykładem jest ostatni dwu mecz Polska – Rosja gdzie średnio było około 50 kibiców na każdym meczu. Trzeba wykorzystywać takie okazje jak mecz z futsalową elitą.

Na turnieju był również reprezentant UEFA odpowiedzialny za europejski Futsal, który przyleciał prosto z Kazachstanu z innego turnieju Elite Round. Podkreślił, że był pełen podziwu dla drużyny Akademii za walkę i z szacunkiem wypowiadał się o grze polskiej drużyny.

Na koniec specjalne podziękowania dla Jacka Ligienzy, który ma w Europie ogromną renomę.

_______________

Sebastian Stawicki

Przypomnijmy: Turniej w Serbii wygrała Benfica Lizbona, która z kompletem punktów awansowała do Final Four.